Překlady
Tady najdete články které si občas pro radost přeložím ze slovenštiny (a dva z polštiny). Z jiných jazyků nepřekládám, protože jsem asi cizojazyčný dyslektik a nerozumím jim, ač jsem se o to kolikrát poctivě pokoušel. (Přiznávám ovšem, že občas nerozumím ani lidem mluvícím česky.)
Příspěvky
Stvoření i evoluce?
23. 4. 2024
Stvořil člověka Bůh, nebo vznikl z prvotního koacervátu aminokyselin v praoceánu? Náboženství tvrdí, že byl stvořen – a Oparinova a Darwinova teorie, že se vyvinul. Obě strany mají po ruce dostatek důkazů. Tak kde je pravda? A kdo říká, že stvoření a evoluce se vylučují?
O vzniku lidského svědomí
16. 4. 2024
Člověk, jak ho popisuje Homér, ještě vůbec nevystupoval jako osobnost se svobodnou vůlí, neznal „vlastní“ rozhodnutí na základě prožívání svobody vnitřního života. Jeho zážitek byl diktován zvenčí, prožíval působení jemu nadřazených bohů, kteří ho buď chránili a varovali ho, nebo vystupovali jako jeho soudci a mstitelé, pokud jeho konání bylo v rozporu s jejich intencemi. Vina byla prožívána jako záležitost jistého kolektivu, rodiny či kmene apod.
Origenes – jeho život a učení
2. 3. 2024
Původní řecké znění Origenova díla „De Principiis“ se nedochovalo. K dispozici je pouze latinský překlad od Rufina, který vznikl v roce 398. Ten však plně neodpovídá původnímu textu. Příčinou je, že Rufinus v origenistických sporech koncem 4. a začátkem 5. století Origenovo učení bránil a usiloval o to, aby nebylo odsouzeno jako kacířské. Proto odstranil nejodvážnější formulace. Výpustky a přepracování se týkaly hlavně těchto oblastí: učení o Trojici; povaha Krista; preexistence duše; vzkříšení; konec světa.
Věda 21. století
19. 3. 2023
Paradigma imaginace (paradigma gnóze), které je produktem probíhající transformace psychiky „předvoje“ euroamerického lidstva, je spojeno s holistickým viděním světa. Tuto vizi lze popsat následovně: Holistická vize světa je – z filozofického hlediska – ontocentrická a zdůrazňuje prioritu dosažení Plnosti a Celistvosti jako základu veškeré existence, zatímco z přírodovědeckého hlediska zaujímá kosmocentrický postoj a považuje vesmír za projev bytí obdařeného smyslem a životem (v duchovním smyslu). Tato vize představuje vesmír jako nekonečnou víceúrovňovou hierarchii entit a bytostí, které se vyvíjejí a kvalitativně diferencují. Je založena na principu jednoty poznávajícího, prožívajícího a jednajícího subjektu a objektu, který je s ním spojen tisíci viditelnými i neviditelnými vztahy. Takto pojatý subjekt nabývá zvláštního významu jako lidský nástroj poznání, zakoušení a působení na svět, a to právě díky své otevřenosti vůči bytí a kosmu. Takový subjekt je postaven před povinnost seberealizace chápané jako aktualizace vlastního rozvojového potenciálu, vytváření sebe sama v individuálních a sociálních vztazích, a tedy také jako proměna poznávacích schopností psychiky, která je určena úrovní poznávané skutečnosti.
Mají zvířata ducha? O rozdílu mezi člověkem a zvířetem
22. 6. 2021
I zvířata mají duchovní inteligenci; ale ta jednak není vtělena na fyzické úrovni, nýbrž se nachází nad nimi, ve sféře astrální; jednak nepatří jednotlivým zvířatům individuálně, ale je společná celému druhu. Těmito inteligencemi jsou tzv. Dévové, potomci duchů pohybu (dynameis), neboli pátého andělského chóru, kteří jsou zároveň duchovními inteligencemi planet v naší sluneční soustavě. Zvířecí druhy mají tedy skupinové já, které se nachází na planetách, v astrální sféře. Andělský vládce, déva je tou sebevědomou bytostí, která žije a působí v jedincích svého druhu, jejichž prostřednictvím sbírá zkušenosti a vyvíjí se: „Abychom našli uspořádavající bytost úlu nebo mraveniště, nemůžeme zůstat stát ve světě, v němž včely nebo mravci žijí, pokud jde o jejich fyzická těla. Vědomý duch se musí hledat v jiném světě. Takový vědomý duch, který u človeka žije ve fyzickém světě, musí se hledat pro jmenované zvířecí kolonie ve světě nadsmyslovém. Kdyby se člověk mohl svým vědomím pozdvihnout do tohoto nadsmyslového světa, mohl by tu pozdravit ‚ducha mravenců‘ nebo ‚ducha včel‘ s plným vědomím jako svoji sesterskou bytost. Vidoucí to také skutečně může.“
Zcela originálním, vědeckým postupem „zdola“ odhalil tyto inteligence anglický botanik Rupert Sheldrake. Při svých pokusech s rostlinami a zvířaty zjistil, že zkušenost jednotlivce nějakého zvířecího druhu se musí ukládat někde mimo fyzickou sféru, odkud ji potom čerpají všichni jednotlivci onoho druhu a stává se tak společným majetkem celého druhu. Tuto kolektivní mimofyzickou inteligenci zvířecích a rostlinných druhů označil jménem morfogenetické (tvarotvorné) pole. Tím sice neobjevil nic jiného, než poznatek, který byl v esoterní vědě znám už odpradávna; nyní však byl poprvé v dějinách odhalen vědeckým postupem.
Světlo na astrologii
29. 5. 2020
Při dobrých konstelacích vám spadne do klína jen tolik, o kolik jste se v mezičase zasloužili: může to být plný koš skvostných plodů; ale může to být i prázdný košík. A při špatných konstelacích si člověk musí sníst a vypít jen tolik trpkého, kolik zapříčinil. Může to být kalich plný hořkosti, ale může být i prázdný. Z tohoto jednoduchého důvodu jsou všechny spekulace a kalkulace kolem osudu bezúčelné. Kosmické zákony jsou dokonalé. I kdybyste dělali cokoliv, nemůžete dostat ani víc ani míň než si zasloužíte.
Mravní poznání jako úkol východní Evropy
2. 10. 2019
Novověk začal tím, že západoevropané objevili novou formu vědomí – schopnost aktivním experimentem v kontrolovaných podmínkách nalézat pravdy dosud skryté. Tuto schopnost však uplatnili jen extrovertně, ve vnějším světě. Vytvořili moderní přírodovědu a techniku, s jejíž pomocí dobyli a změnili svět. Východoevropané by měli tento vývoj dokončit a rozvinout stejnou schopnost směrem dovnitř, introvertně. Dramatická nerovnováha mezi vnějším a vnitřním poznáním dělá ze zeměkoule planetu opic. Létáme v kosmických lodích a motivační struktury naší psychiky jsou na úrovni zvířat.
Co je pravda? Jak vzniká osud a proč se dějiny opakují v cyklech
16. 10. 2017
Pravdu jsme si spletli s opakem nacismu: pseudohumanitou, bezbřehou tolerancí, nepořádkem a lidsko-právním fanatismem, který se stal náhradou (chybějícího) náboženství. Všichni už směřujeme do vězení, protože každý z nás je buď islamofob, nebo homofob. Buď totiž nesouhlasíte s trestem smrti pro homosexuály – pak jste islamofob, nebo s ním souhlasíte, abyste neurazili muslimy, a pak jste homofob. Zkuste se ozvat, že to nedává logiku – a platí pro vás nový paragraf o „extrémismu“ a „nenávistné řeči“. Opět se porušuje svoboda slova a začínají domovní prohlídky, při nichž vám najdou „extrémistickou“ literaturu. Démon opět zplodil sobě podobného démona.
Co je pravda? Integrální teorie poznání a duševní zdraví
5. 10. 2017
Skutečná, čili celá pravda nám nespadne do klína sama od sebe. Dá se vydobýt jen energickým osobním úsilím o sjednocení všech složek osobnosti. Získá ji jen hrdina, který zvítězil sám nad sebou. Musí mít odvahu sestoupit do podsvětí (do vlastního podvědomí) a zkrotit tam draka (instinktivně-emocionální sklony).
Co je pravda? Proč bdíce sníme a jak se probudit do skutečnosti
25. 9. 2017
Kouzla fungují jen v pološeru nejistých dojmů a víceznačných pojmů. Tam se odehrává společenské zlo, tam vládnou moderní černí mágové. Čáry fungují tím lépe, čím méně si je uvědomujeme. Pokud vám na nepostřehnutelný zlomek sekundy promítnu plechovku Coca-coly, koupíte si ji spíš, než kdyby vás přesvědčoval reklamní agent. Pokud člověku při dobrém jídle pustí určitou hudbu, potečou mu už při poslechu té hudby sliny jako Pavlovovu psovi. Ale jakmile si uvědomí, že ho manipulují, kouzlo zmizí! To je rozdíl mezi člověkem a zvířetem. Člověk si může uvědomit sám sebe. Zóna sebeuvědomění je jen malým ostrovem uprostřed moře nevědomí. Je to však ostrov svobody, z něhož můžeme začít poznávat a přetvářet sami sebe.